Наталія Романова

Серед багатьох інших міст Чернігів було обрано місцем проведення першого фестивалю «КіноДок». Місто вдало поєднує в собі дух сьогодення та атмосферу історичного минулого. Зараз Чернігівщина активно готується до зустрічі кінофестивалю. Про те, як саме місто очікує учасників та гостей, розповіла Наталія Романова – заступник голови, керівником апарату Чернігівської обласної державної адміністрації.

– Які взагалі культурні заходи проводяться у Чернігівській області та яке місце серед них посідає фестиваль «КіноДок»?

Я щаслива з того, що фестиваль «КіноДок» стартує з нашої Чернігівської землі. Думаю, що це прекрасний символ, бо саме на Чернігівщині народився наш видатний, славетний земляк – Олександр Довженко, і та сила духу, сила геніального таланту, я думаю, вона буде нести тепер «КіноДок» по Україні і буде сприяти тому, щоб цей фестиваль мав міжнародний статус. Звичайно, ми сподіваємося, що цей фестиваль стане окрасою Днів Європи, які в цей час будуть проводитися по всій Україні і в Чернігові зокрема. Я сподіваюся на те, що молода енергія «КіноДоку» надасть сили і натхнення для розвитку нашому місту – стародавньому Чернігову, і нашій Чернігівській області. До речі, дев’ять тисяч пам’яток історії розташовано на території області. Третина з них – це до монгольський період. Запрошую всіх – приїздіть до нас, ми щасливі будемо бачити всіх видатних діячів мистецтва та культури і просто туристів, які повезуть про наш край славу в інші міста.

– На фестивалі буде переважно представлене документальне патріотичне кіно про АТО, про Майдан, дуже багато режисерів в нас присвячують цим темам свої роботи. Як ви гадаєте, саме ці фільми зможуть викликати інтерес у мешканців Чернігівщини?

Знаєте, в чому справжня неповторність документального кіно – вони фіксують момент. Для нашої історії зараз момент самовизначення, момент самовизначення для української нації і мені здається, що не тільки молодь, а й покоління тих, хто старші, можливо, зараз для них є мить усвідомлення, є мить переосмислення. Тому фестиваль документального кіно завжди цікавий. Не можна повторювати всіх тих подій, які відбулися на Майдані, а документалістика – вона знову повертає в ту атмосферу. Колись ми будемо знімати, можливо, художні фільми, колись ми будемо писати великі твори на цю тему, на тему національного відродження, але передати дух часу може тільки документалістика. Звірити себе, наскільки ти відчуваєш так, як відчув митець, який знімає фільм, який до того ще передає відчуття миті історії – це дуже цікава річ.

– Організатори фестивалю серед багатьох бажаючих прийняти перший «КіноДок» обрали саме місто Чернігів. Як місто готується до прийому гостей, до зустрічі почесних учасників, які роботи проводяться, чи все вдається зробити, що запланували?

Ми намагаємося всю свою історію, культуру, яка формувалася на території нашого краю представити нашим гостям. І я не думаю, що це – просте завдання. Ми можемо показати і історію свою з часів Київської Русі, і козацької доби. Ми можемо показати сучасність… І все це ми будемо намагатися демонструвати. Але хочеться ще показати європейський дух нашого міста. Тому у нас буде тут фестиваль Поліське коло, де будуть представлені наші народні колективи і ремесла, і археологічна конференція, яка буде представляти останні історичні знахідки, які презентують зовсім з іншого боку можливий погляд на розгляд археологічної історії Чернігівського краю. У нас буде дуже багато цікавих подій для молоді. Будуть і спортивні змагання, і велопробіг, який присвячено, до речі, фестивалю. Багато яскравих подій, які покажуть, що до нас варто не тільки їхати, нас варто любити і сприймати без комплексу меншовартості.

Я кажу про те, що ми розташовані поряд з Києвом, але багато хто каже, що Чернігів – це провінція. Ми не провінція, однозначно, бо в провінції, мабуть, не народжуються генії, які презентують дух України – такі, як Довженко й багато-багато інших, як Михайло Коцюбинський, наприклад. Але я думаю, що для нас дуже важливо, щоб гості і українські, і зарубіжні, розуміли, – крім Києва є й Чернігів. Чернігів, як і Львів, підтримував Майдан, допомагав Майдану. У нас багато хто їздив на Майдан і жив на Майдані. І оцей дух українського відродження, він, звичайно, не просто торкнувся, а й народжувався в Чернігові. Тому, я думаю, – все це дуже гарно компонується.