Чернігівці та гості міста, тримаючи прапорці із символікою «КіноДок’у», заповнили Красну Площу. Нарешті мала відкритися головна інтрига свята – хто ж отримає гран-прі конкурсу?

На закритті фестивалю – найповажніші гості: голова Чернігівської обласної державної адміністрації Валерій Куліч, зокрема, під час своєї промови згадував погану погоду на початку фестивалю: «Буквально  кілька днів назад на цій сцені  під страшенні зливу і вітер ми відкрили цей фестиваль. Початок був дуже важкий, але, ви бачите, і погода нам дала провести гарний фестиваль. Ми своїм настроєм змінили і погоду, і настрій взагалі цього величного свята. Шановні гості, щиро радий вітати на Чернігівській землі. Я сподіваюся, що вам сподобалося на Чернігівщині, і ми сподіваємося, що в наступні роки фестиваль у Чернігові стане традиційним». 

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко також позитивно відгукнувся про проведення свята: «Я, як міський голова щасливий, що сьогодні така кількість і чернігівців, і гостей міста отримали задоволення. Сьогодні у нас співпало дуже багато свят: і дні Європи в Україні, і дні нашого міста – побратима Меммінгена в  Чернігові, фестиваль «КіноДок». З приводу фестивалю, я хотів сказати, що це вперше Чернігів дав народження цьому фестивалю, і документальне кіно – це те кіно, яке динамічно може зараз, сьогодні може показати ті події, які побачить весь світ, і весь світ відкриє для себе і Україну, і Чернігівщину. Тому я щасливий від того, що такі події показують більшій кількості людей привабливість нашого міста, щирість наших людей».

До святкування події, ще раз підкреслюючи її міжнародний статус, приєднався обербургомістр Меммінгена, міста – побратима Чернігова, Іво Хольцингер: «Хочу побажати наснаги фестивалю, який ці дні проходив у Чернігові. Бажаю всім щастя, а найголовніше – миру вашому місту. Слава Україні!»

Далі глядачі мали змогу переглянути зворушливе відео запалювання вогню у домі Олександра Довженка. Організатори фестивалю принесли «Довженківську святиню» прямісінько до сцени на центральній площі.

«Земний уклін, Чернігівщино. Свята земля! Ми раді, що ми тут, і ми, безумовно хвилювалися. Але розумієте, принести оцей священний вогонь з хати Довженка, там, де він народився, там, де він творив, принести сюди і розпочати перший міжнародний кінофестиваль – це повинно бути щось… Я думаю це гарний шлях для фестивалю, він нас благословить», – виголосив Дмитро Чирипюк.

Організатор «КіноДок» Анна Левківська подякувала гостинним чернігівцям, які радо сприйняли ідею проведення фестивалю та всіляко допомагали в її реалізації: «Ми хотіли подарували людям свято, можливість побачити актуальне та якісне кіно, дати нагоду поспілкуватися з видатними митцями сьогодення. Все це збагачує духовність нашого народу, що є однією з важливих місій «КіноДок»

Під шалені оплески публіки для нагородження лауреатів дипломами за участь у фестивалі з’явився член журі, народний артист України Богдан Бенюк: «Хвилюючий момент, ми усі переживаємо, бо фестиваль добіг свого останнього дня. Кінокартини нас всіх потрясли, у нас в журі кипіла велика робота, було з чого вибрати, фільми дуже цікаві».

Розважав гостей народний артист України Василь Зінкевич.

Церемонія продовжилася нагородженням за третє місце Володимира Демченка «Небо FM», Руслана Ганущака “Брат за брата”, який піднявши над головою статуетку заявив: «Ця нагорода – для наших героїв, які полягли за Україну».

Друге місце здобули Олександр Навроцький за стрічку «Шість поверхів» і «Війна та місто» Дмитра Коновалова.

Перше місце, яке також оголошував народний артист України Богдан Бенюк, отримала Анна Лисун за фільм «Ре патріот». «Наша рідна держава Україна багата неймовірними талантами. І цей талант проявляється сьогодні, в непрості часи, і ми кожен свій талант складаємо докупи і виходить велика міць, виходить велике відчуття ліктя один одного, і ми перетворюємося в такий гарний, єдиний моноліт, який може зробити багато чого на цьому світі», – зауважив Богдан Михайлович.

Не менш важливий «Приз журі» вийшов на сцену віддати Михайло Іллєнко за кінокартину «Дім» Анни Корж. Митець сказав: «Є така знаменита фраза з фільму режисера Абуладзе: «А для чого прокладати дорогу, якщо вона не веде до храму?». Сьогодні вона для мене звучить трохи інакше, – а навіщо знімати кіно, якщо воно не веде до перемоги? Я дуже радий, що в кожному фільмі, які були представлені, є свій крок до перемоги. І іноді це брало так, що хотілося заплакати. Те, що ми бачили на екрані, воно для нас знайоме не з підручників».

Найголовніший приз фестивалю оголошував поважний гість із Польщі, голова журі «КіноДок» Кшиштоф Зануссі: «Я очень рад, что  почувствовал, что здесь на экране есть любовь к стране, любовь к родине, есть патриотизм, а нет национализма и поэтому меня очень обрадовал этот фестиваль. И как поляк, ваш сосед, и как гражданин Европы, хочу вам сказать – Слава Украине!». Після цієї запальної і глиокої промови переможцем було оголошено стрічку Леоніда Канфера «Зворотній бік місяця».

Кульмінацією церемонії закриття став запуск у небо глядачами та учасниками сотень небесних ліхтариків, усе це відбувалося під знайому кожному з нас музику із фільму Олександра Довженка «Земля».

Святкування завершення першого «КіноДок» завершилося, історія фестивалю – тільки почалася!

Підготувала Дар’я Риженко