Валентин Микитович Сперкач,

член журі ІІ Міжнародного фестивалю документального патріотичного кіно «КіноДок»

ІІ Міжнародний фестиваль документального патріотичного кіно «КіноДок» – це свято, але не тільки, – це можливість ще раз подивитися стан сучасного документального кіно в Україні.

У нас завжди була дуже міцна школа документального кіно, я маю на увазі Україну – є такі представники, як Коваль, Грабовський, Костенко та інші… Вони зробили великий внесок у розбудову документального кіно не лише в нашій державі, а й в світі! Свідченням цього є призи на багатьох Міжнародних фестивалях.

До прикладу в 30-ті роки Голодомор не давали знімати, але окремі документалісти залишили нам свідчення, чим був той час для українців, згодом, в роки Другої Світової війни також знімали кіно, так само, як і нині на Сході сучасні режисери знімають документальне свідчення війни нашого часу. Може це внуки тих документалістів, які знімали 70 років тому.

Найбільше я ціную документалістів, що мають тверду громадянську позицію, не відступають ні на крок, і роблять свою справу професійно, на гарному художньому рівні. Документальне кіно – це дзеркало того стану, яке є нині в Україні. Упевнений, що на фестивалі «КіноДок» ми побачимо багато достойних кіно робіт – і хай щастить всім, учасникам і членам журі, які, сподіваюся, відкриють для себе нові імена й побачать перспективу, яка у документалістики є!

Вже з перших кроків мого спілкування з організаторкою фестивалю, його засновницею Ганною Левківською, я бачу наскільки серйозним є підхід, що робиться потужна програма для залучення молоді – відбудуться концерти, спортивні заходи, спілкування студентства з режисерами й видатними сучасниками, буде представлено народні традиції Полтавщини й України, запрошено іноземних гостей. Ганна Вікторівна все робить, щоб залучити до аудиторії фестивалю, до перегляду фільмів насамперед молодих людей – це твориться свідоме, відповідальне покоління українців.

Міжнародний статус «КіноДок» дуже важливий – до мене звернулися також кінематографісти з Торонто, і я запропонував їм взяти участь у фестивалі. Перші фільми вже є у мене на руках, і я буквально завтра передам їх Ганні Левківській.

//Валентин Микитович Сперкач (нар. 7 листопада 1939, Київ, Українська РСР) — український режисер-документаліст. Заслужений діяч мистецтв України (1982). Член Національної Спілки кінематографістів України. Лауреат премії імені Я. Галана (1982), Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1986), лауреат Літературної премії імені Михайла Чабанівського.